Fotowoltaika jako źródło energii - dla domu

instalacje fotowoltaiczne bydgoszcz

Do nich należą panele fotowoltaiczne panele

W obecnej dobie, borykamy się z różnymi problemami ekologicznymi. Głównym problemem jest smog, który w głównej mierze doskwiera jesienną i zimową porą. Niestety zanieczyszcza on mocno powietrze, dlaczego

Fotowoltaika jako źródło energii - dla domu instalacje fotowoltaiczne bydgoszcz
trzeba wszelkimi dostępnymi środkami z nim walczyć, by zadbać o poprawę jakości powietrza w naszym otoczeniu.

Odnawialne źródła energii

Jedną z najskuteczniejszych metod walki z zanieczyszczeniem powietrza, są odnawialne źródła energii. Do nich należą panele fotowoltaiczne, panele solarne a także pompy ciepła. Coraz więcej ludzi decyduje się na zainstalowanie w swoich domach takich nowoczesnych i bardzo ekologicznych rozwiązań, bo wpływają one na poprawę jakości powietrza a także znacznie ułatwiają życie.

Fotowoltaika to wykorzystywanie paneli fotowoltaicznych, do pobierania energii słonecznej i zamienianie tej energii na prąd. Dzięki panelom fotowoltaicznym, można sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Równie przydatne są kolektory słoneczne. Te z kolei również pobierają energię słoneczną ale zamieniają ją na ciepło potrzebne do ogrzewania wody użytkowej w domu i nie tylko. Często kolektory słoneczne są też stosowane do ogrzewania wody w basenie. Warto też się też skusić na pompę ciepła, taka energia odnawialna ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim pompa ciepła może służyć do ogrzewania powierzchni mieszkalnej. Jest doskonałą alternatywą dla innych rodzajów ogrzewania. Do tego jest w pełni ekologiczna i bezpieczna dla środowiska naturalnego.

Co ciekawe na odnawialne źródła energii, można w Polsce uzyskać dofinansowanie.


Fotowoltaika - jak działa?

Fotowoltaika to bezpośrednia konwersja światła w elektryczność na poziomie atomowym. Niektóre materiały wykazują właściwość zwaną efektem fotoelektrycznym, która powoduje, że absorbują one fotony światła i uwalniają elektrony. Kiedy te wolne elektrony są wychwytywane, powstaje prąd elektryczny, który można wykorzystać jako elektryczność.
Efekt fotoelektryczny po raz pierwszy zauważył francuski fizyk Edmund Bequerel w 1839 roku.

W 1905 roku Albert Einstein opisał naturę światła i efekt fotoelektryczny, na którym oparta jest technologia fotowoltaiczna, za co później zdobył nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Pierwszy moduł fotowoltaiczny został zbudowany przez Bell Laboratories w 1954 roku. Opłacono go za baterię słoneczną i była głównie ciekawostką, ponieważ był zbyt drogi, aby zyskać szerokie zastosowanie. W latach 60. przemysł kosmiczny po raz pierwszy poważnie wykorzystał technologię, aby zapewnić moc na pokładzie statku kosmicznego. Dzięki programom kosmicznym zaawansowana technologia, jej niezawodność została ustalona, ​​a koszty zaczęły spadać. Podczas kryzysu energetycznego w latach 70. technologia fotowoltaiczna zyskała uznanie jako źródło energii do zastosowań innych niż kosmiczne.

Kolektory słoneczne są trwałe oraz wytrzymałe, natomiast energia odnawialna pozytywnie wpływa na środowisko. Jest to z pewnością ogromna zaleta dla każdej osoby, która dba o to, aby ziemia była czysta i bezpieczna. Warto zainwestować w takie kolektory słoneczne pomimo tego, że są dość drogie.


Odpowiednie kolektory słoneczne

Ogniwa słoneczne są wykonane z tych samych rodzajów materiałów półprzewodnikowych, takich jak krzem, stosowanych w przemyśle mikroelektronicznym. W przypadku ogniw słonecznych cienki wafel półprzewodnikowy jest specjalnie obrabiany w celu utworzenia pola elektrycznego, dodatniego z jednej strony i ujemnego z drugiej. Kiedy energia świetlna uderza w ogniwo słoneczne, elektrony są wyrzucane z atomów w materiale półprzewodnikowym. Jeśli przewody elektryczne zostaną podłączone do strony dodatniej i ujemnej, tworząc obwód elektryczny, elektrony mogą zostać wychwycone w postaci prądu elektrycznego - to znaczy elektryczności. Energię elektryczną można następnie wykorzystać do zasilania obciążenia, takiego jak światło lub narzędzie. Fotowoltaika jest potrzebna w dzisiejszych czasach.

Wiele ogniw słonecznych połączonych elektrycznie ze sobą i zamontowanych w konstrukcji wsporczej lub ramie nazywa się modułem fotowoltaicznym. Moduły są zaprojektowane do dostarczania energii elektrycznej o określonym napięciu, takim jak wspólny system 12 woltów. Wytwarzany prąd zależy bezpośrednio od ilości światła padającego na moduł. Kolektory słoneczne cieszą się sporą popularnością w dzisiejszych czasach. Wiele modułów można połączyć ze sobą, tworząc tablicę. Zasadniczo im większy obszar modułu lub matrycy, tym więcej energii elektrycznej zostanie wyprodukowane. Moduły i macierze fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały. Energia odnawialna ma naprawdę wiele zalet. Jest doceniona przez osoby, które dbają o środowisko.